Hy-View Fire Company

Click here to edit subtitle

ACTIVE MEMBERSHIP

.
NAME
 POSITIONS & COMMITEES HELD WITHN THE COMPANY
  Baumgart, Austin
   EMS Captain, Board of Director
.
  Baumgart, Eric
  President, Committee Chair - Parade Truck (Old Betsy)
.
  Billings, Brent
(L)
  Blachowski, Allan
  District Secretary/Treasurer, Committee Chair - Service Awards
(L)
  Blachowski, Bruce
  Steward, Committee Chair - Halloween
.
  Brant, Robert
  Chaplain, Board of Director, Committee Chair - Publicity
.
  Eisenhauer, Scott
.
(L)
  Giamberdino Sr, Anthony
.
(P)
  Giammarise, Rocco
  * Joined April 2016
(L)
  Gorski, William
.
(L)
  Hatfield, Daniel
  Chief, Committee Chair - Weight Room / Sucker Day
(L)
  Hauser, Kenneth
  Board of Director
(P)
   Harod, Jonathan
  * Joined November 2016
.
  Kaczmarek, Brian
  Committee Chair - Refreshments
(P)
  Kilmer, Kaitlynn
  * Joined May 2016
(L)
  Kotecki, Richard
  Board of Director, Delegate - FASNY / SWAVF, Committee Chair - July 4th
(P)
  Lent, Joseph
  Explorer Advisor
(L)
  Lonczak, Michael
  Commissioner, Committee Chair - Sunshine / Web Services
.
  Mayer, James
.
.
  McGill, Roger
  Secretary/Treasurer, Committee Chair - Grounds / Fund Drive / Winter Inspection
.
  Noworyta, John
  Sr. Captain, Committee Chair – PC & TV
.
  Passalugo, David
  Commissioner, Jr. Captain
.
  Puccio, Anthony
  1st Asst. Chief, Committee Chair - Refreshments
.
  Reidy, Kelly
  Explorer Advisor, Committee Chair - Recruitment & Retention
(L)
  Reidy, Timothy
  Steward
  Roehre, Alex
  Jr. Lieutenant 
(L)
  Schmidt, Mark
  Commissioner, Board of Director, Committee Chair - Children’s Christmas Party
.
  Schmidt, Nick
  Committee Chair - Baseball / Fireman's Appreciation Day 
(L)
  Schmitt, Kevin
  .
(L)
  Schmitt, Robert
  Commissioner, Sergeant at Arms, Committee Chair - Membership
.
  Schuler, Greg
  Sr. Lieutenant
(L)
  Schuler, James
  2nd Asst Chief
(P)
  Stanton, Randy
  Steward, Committee Chair - Recruitment & Retention
(L)
  Strong, Ambrose
  Commissioner
.
  Trowbridge, Ronald
  Board of Director
.
  Ulatowski, David
  Vice President, Delegate - Central Council
(P)
  Vullo, Michael
  * Military Leave
(L)
  Zielinski, Stephen
  Committee Chair - Bowling

(L)           Life Member - 20 years

(N)          New Member 

(P)          Probationary Member


IN MEMORIAM

Harrison Passmore


Louis Germann


Edmund Rustt


Jesse Hyde (C)


Anthony Capozzi


Charles Nicosia Sr. (M)


Ray Mahony


John Jacobs (L)


Ronald Januchowski (L)


Doug Koenig


Paul Stencel


Al Kowal


Bob Getz


Robert Bielski (L)


Richard Faber (C)


Edward Jay


Richard Schuler Sr. (L)

Charles Bickert (C)


Larry Streiker


Edward Stachowiak (C)


Edward Allen


Alfred Fix


Robert Isbrandt


Ronald Ford


Leo Wagner (C,L)


Paul Koch


Ron Haist


Wayne Tooms


William Schranz (M)


Gawronski, Roman (C,L)


Robert Weigand


Francis Kalota


Elroy Graf



William Urban


Louis Frank Kerl (C)


Leonard Witherell


George Voight (C)


Paul Mack


Dean Patterson


Fredrick Grapp


Cliff Walters (L)


Ray Kosubucki


Fran Wetzler


Ed Rakocki


Arthur Blachowski (M)


Gene Idiziak


Michael Behun


James Heider


William Richard



Members Area

Upcoming Events

Monday, Oct 16 at 7:00 PM - 9:00 PM
Tuesday, Oct 17 at 7:00 PM - 9:00 PM
Wednesday, Oct 18 at 10:00 AM - 12:00 PM
Wednesday, Oct 18 at 7:00 PM - 9:00 PM

Recent Videos

6453 views - 2 comments
4487 views - 0 comments
3826 views - 0 comments
4529 views - 0 comments

Recent Photos